2016. június 9., csütörtök

Ferenc pápa: Jézus egészséges realizmusra tanít, békéljünk meg egymással



Ferenc pápa: Jézus egészséges realizmusra tanít, békéljünk meg egymással


A „vagy így, vagy sehogy” mentalitás nem katolikus, hanem eretnek gondolkodás. Erre figyelmeztetett Ferenc pápa június 9-én reggel a Szent Márta-ház kápolnájában bemutatott szentmisén.


A napi evangéliumi szakaszban (Mt 5,20–26) Jézus egészséges realizmusra tanítja követőit. A pápa kiemelte, mekkora kárt okoznak Isten népének azok az egyházi emberek, akik az ellenkezőjét teszik annak, mint amit mondanak. Meg kell szabadulni attól a merev idealizmustól, amely nem engedi, hogy kiengesztelődjünk egymással.

A ti igazságotoknak felül kell múlnia az írástudókét és a farizeusokét – utalt a Szentatya Jézus intésére, amelyet a hegyi beszédben mond tanítványainak. A nép meg volt kissé zavarodva, mert azok, akik a törvényt tanították, nem voltak következetesek életükben. Jézus azt kéri, hogy emelkedjünk felül ezen, és fölfelé haladjunk. A két főparancsot veszi példaként: „szeresd Istenedet” és „szeresd felebarátodat”, majd figyelmeztet, hogy aki haragszik testvérére, az méltó az ítéletre.

Jó ezt hallanunk, hiszen manapság annyira hozzászoktunk az igencsak változatos jelzőkhöz, amelyekkel másokat sértegetni lehet. Ez bűn, ez gyilkosság, ugyanis olyan, mintha felpofoznánk testvérünk lelkét, megsértenénk méltóságát – fogalmazott a pápa, majd keserű iróniával hozzátette: gyakran nagy szeretettel mondunk sok csúnyaságot másokról.

A csütörtök reggeli szentmisén gyermekek is voltak a kápolnában, az ő jelenlétükre utalva Ferenc pápa megjegyezte: ne aggódjunk, mert egy gyermek prédikációja a templomban szebb, mint amit egy pap, egy püspök vagy a pápa mondhat. Hagyjátok csak, mert ez az ártatlanság hangja, ami mindenkinek jót tesz!

Jézus azt kéri ettől az irányvesztett néptől, hogy fölfelé tekintsen és előre haladjon. A pápa kiemelte, mekkora kárt okoznak a népnek a keresztényietlen tanúságtételek: hányszor, de hányszor hallunk erről az egyházban! Az a pap, az a férfi, az a nő a Katolikus Akcióból, az a püspök, az a pápa azt mondja nekünk: „Tegyetek így!” – aztán ő meg az ellenkezőjét csinálja. Ez botrány, ami sérti Isten népét, és nem hagyja, hogy növekedjen, hogy előrehaladjon. A nép látta az írástudók és a farizeusok merevségét is: amikor jött egy próféta, aki egy kis örömet vitt nekik, üldözték, és meg is ölték. Nem volt ott hely a próféták számára. Jézus pedig azt mondja nekik, a farizeusoknak: ti megöltétek a prófétákat, üldöztétek őket, akik friss levegőt hoztak nektek.

A nagylelkűség, az életszentség, amit Jézus kér tőlünk, azt jelenti, hogy kilépünk önmagunkból, és mindig fölfelé haladunk – magyarázta Ferenc pápa. Ezzel megszabadulunk a törvény merevségétől és az idealizmusoktól is, amik nem tesznek jót nekünk. Jézus jól ismer minket, tisztában van természetünkkel. Arra buzdít tehát, hogy a megegyezést keressük, amikor valakivel összetűzésbe kerültünk. Jézus egészséges realizmusra tanít minket. Sokszor nem lehet elérni a tökéletességet, de legalább tegyétek meg, amit tudtok, egyezzetek meg. Ez a katolikus egyház egészséges realizmusa: az egyház soha nem azt tanítja, hogy „vagy ezt, vagy azt”. Ez nem katolikus. Az egyház azt mondja: „ezt és ezt”. Törekedj a tökéletességre: engesztelődj ki testvéreddel! Ne sértegesd! Szeresd! És ha fölmerül valamilyen probléma, legalább egyezz meg vele, hogy ne törjön ki háború. Ez a katolicizmus egészséges realizmusa. A „vagy így, vagy sehogy” nem katolikus gondolkodás, hanem eretnekség. Jézus mindig együtt tud zarándokolni velünk, megadja nekünk az eszmei célt, afelé kísér minket, megszabadít a törvény merevségének rabságából, és ezt mondja nekünk: Csináljátok addig, amíg tudjátok! Jézus megért minket. Ilyen a mi Urunk, és erre tanít minket – mondta homíliájában Ferenc pápa.

Az Úr azt is kéri tőlünk, hogy ne legyünk képmutatók: ne dicsérjük az Istent ugyanazzal a nyelvvel, amivel a testvérünket sértegetjük. Tegyétek meg, amit tudtok – így buzdít Jézus –, legalább a háborúságot kerüljétek el egymással, egyezzetek meg!
A Szentatya végül egy különös fogalommal zárta homíliáját, amelyet ő az „alku kis szentségének” nevezett: „Ha nem is vagyok képes mindenre, de mindent akarok, megegyezem veled, legalább nem sértegetjük egymást, nem háborúzunk, és mind békében élünk.” Milyen nagyszerű is Jézus! Megszabadít minket minden nyomorúságunktól. Attól az idealizmustól is, ami nem katolikus. Kérjük az Urat, tanítsa meg nekünk, hogy kilépjünk minden merevségből, és fölfelé haladjunk, hogy imádhassuk és dicsérjük Istent; tanítson meg, hogy kiengesztelődjünk egymással; és azt is tanítsa meg, hogy a lehetőségeinkhez mérten megegyezzünk egymás között – mondta a csütörtök reggeli szentmisén Ferenc pápa.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése